Czym jest zachowek?

Czym jest zachowek, kto i kiedy może powołać się na tą instytucję?

zachowek dla kogoZachowek to najprościej ujmując, część spadku która jest należna określonym bliskim spadkodawcy, którzy zostali z jakiś względów pominięci w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę na wypadek śmierci. O zachowku możemy zatem mówić dopiero gdy zostanie sporządzony ważny testament oraz gdy w treści testamentu nie zostały powołane wszystkie osoby uprawnione do dziedziczenia zgodnie z ustawą.

W takim wypadku, określone osoby bliskie, mogą domagać się zachowku. Spadkodawca poprzez samo pominięcie tych osób w treści swojego testamentowego oświadczenia woli nie pozbawia ich bowiem prawa od części spadku.

Zachowek – dla kogo?

Uprawnienie do dochodzenia zachowku przysługuje następującym bliskim: zstępnym, małżonkowi i rodzicom osoby zmarłej, jeśli w przypadku barku testamentu zostali by oni powołani do dziedziczenia ustawowego. Nie zawsze bowiem określona sytuacja  rodzinno-spadkowa daję podstawę do dziedziczenia przez wszystkie te osoby.

Z tego względu przy określaniu przez daną osobę możliwości skorzystania z zachowku musi ona ustalić-czy została powołana w testamencie oraz czy krąg rodzinny spadkodawcy dawałby jej prawo do dziedziczenia ustawowego. Z tego względu musi także przyjrzeć się przepisom kodeksu cywilnego regulującego zasady dziedziczenia ustawowego.

Jak wskazano powyżej uprawnionym do zachowku jest dziecko spadkodawcy lub wnuki, jego małżonek (aktualny w dniu śmierci, nie były ani pozostający w separacji) a także rodzice (chociaż dziedziczenie rodziców nie będzie wchodziło w rachubę w przypadku gdy spadkodawca posiadał dzieci i małżonka-wtedy oni dziedziczą w pierwszej kolejności).

źródło: http://zachowek-blog.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zachowek i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz